Obchoďáci po celým světě se učí vymrdávat s nešťastníkama. „Lidi jsou jak stromy,“ povídá slizkej buřt v kvádru na školení pouličních prodejců tarifů. „Tenký stromečky moc nenesou, ale když s něma zatřesete, vždycky něco spadne.“

Lidi v kanclech se musí pořádně soustředit, aby si udrželi výplatu týden před splátkou hypotéky a při cálování soukromýho učitele francouzštiny a klavíru pro svoje děcka bláhově doufají, že následující generace tenhle bludnej kruh prolomí.

Zato renta z několika bytů, podíl ze zisku pornostránek a akcie plynáren s monopolem v nějaké africké zemi zaručují bezpečné bohatství. Když to máte, prakticky nejde uniknout ze spárů blahobytu, i kdybyste bydleli v bordelu.

I chudoba se o své lidi umí postarat, její náruč je stejně pevná jako náruč kapitálu a svá dítka od sebe nepouští. Chuďas má stejně jako boháč jistotu, že ze své kasty nikdy nevybočí.

Chcete si rozměnit pět euro? Dostanete dvakrát horší kurz, než když měníte litr. Pozornost všech zmrdů a vyděračů je na vás upřená mnohem ostřeji než na kancelářský krysy. Tohle jsou opravdový důvody, proč se nikdy neodpíchnete z nejubožejší sorty:

Práce

Brát peníze na ruku, dostávat zálohy a z nich polepit nejaktuálnější dluhy. Funguje to skvěle a udržuje věčného brigádníka v extázi z možnosti propít pár stovek. Kdo v tom jede dlouho, už nic jinýho nechce. I když nakrásně získáte prácí s pravidelnýma výpalatama, nemáte šanci si ji udržet. Dvaatřicetiletý Boskovičák, který dostal práci za třicet měsíčně, šel stejně po dvou týdnech na brigádu jako bedňák. Čekat na peníze šest týdnů nejde. O fachu samozřejmě přišel. Alespoň mohl bedňáckou mzdu bez odkladu propít a zase začít snít.

Cestování

Dostat se v pět ráno na sraz, odkud vás korba náklaďáku odveze na stavbu za městem, znamená použít hromadnou. Ušetřit na šalinkartu je nemožný a lístky jsou drahý jak prdel, jenže korba nečeká. Když se připočte lístek tam a zpátky k snídani, meníčku a cigárům, zůstanou prachy jenom na pivo. Logická snaha ušetřit si na nájem aspoň jízdou na černo rozjíždí spirálu dluhů u MHDéčka a následných exekucí.

Bydlení

Kdo nemá tři litry na postel v pokoji se spolubydlou, platí dvakrát tolik za přespávání s osmi stejnými nešťastníky na ubytovně. Extra poplatky za internet a pračku jsou doplňkem brigádnického osudu.

Služby

„Můžu jenom prozvonit kámoše?“ je jednou z mála vět, kterou si večný brigoš vymění s příslušníky vyšších tříd. Bez mobilu utíkají pracovní příležitosti i rande. Představa vysolit operátorovi tisícovku zálohy za nový číslo je směšná. Ještě směšnější je nabídka melírovaného mladíka za plastovým pultíkem, že po třech řádných úhradách dostanete tisícovku zpátky.