Vzhledem k tomu, že Prigl otevře 20. července vlastní hospodu, nezbylo celé redakci než sáhnout na práci. Redaktor, diskoguru a provozní ředitel, fotograf, šéfredaktor i vydavatel – ti všichni už druhý měsíc škrábou stěny, ohání se kladivem, malují.

Již za studentských let jsme tušili, že tahání koleček na stavbě, polepování plechovek ve skladu či obvolávání důchodců s nabídkou neomezeného zadlužení z úzkého boxu callcentra nemá ty kvality, o nichž se hovoří v Československém filmovém týdeníku.

Avšak teprve nyní, když děláme „na svým“ můžeme s určitostí říct, že žádná práce si nezaslouží uznání. Vždyť i Bible píše, že jí člověk nebyl obdarován, ale potrestán. Jen díky hospodám můžeme od ní uniknout do paralelního světa, nejlíp navěky. Redakce Priglu se rozhodla vymítit nejhorší lži, které o práci panují.


(Zatímco vydavatel Prigl.cz zaměňuje pořadí tapet, technický ředitel je roztrhává ocelovou tyčí a šéfredaktor bezmocně pobíhá okolo)

1. Práce může působit potěšení

Toto není pravda, neexistuje dobrá a špatná práce. Práce je prostě špatná. Aby se jí lidi vyhnuli, sáhli dokonce k takovýmu svinstvu, jako je otroctví. Současné snahy naplnit význam slova práce pojmy „seberealizace, uspokojení, kreativita“ pochází od lidí, kteří buď nikdy nepracovali anebo jsou jednoduše zlomyslní.

2. Práce tuží partu

Chacha. Páteční večery v hospodách patří pracantům z „uspokojivých“ pozic, kteří nědělají nic jiného než že nadávají na zmrdy z kanclu. Nejde však o to, že by lidi, se kterýma dělají, byli horší než ti, se kterýma sedí u stolu. Naopak – jsou úplně zaměnitelní. Jde o to, že práce vzbuzuje nenávist.

3. Práce pro sebe

Dělat „na svým“ znamená dělat pořád. Výhoda absentujícího šéfa je pouze v tom, že se můžete kdykoli flákat. Ve chvíli, kdy ale začnete makat, už je to zas ta stejná zasraná práce.

4. Bez práce nejsou koláče

Tento nepopiratelný fakt práci nijak nepovyšuje, spíš přitěžuje koláčům. S každým těžce vydřeným soustem si musíte říkat: „Stálo mi to za to?“ Naproti tomu kontemplování nebo stohodinová debata o přednostech flinku žádnou předem vynaloženou energii nevyžadují.

5. Nezaměstnanost působí deprese

Pěkná blbost, deprese působí maximálně to, že nezaměstnaný nemá peníze. Sám pojem nezaměstnanost je vylhaný. Zaměstnanost znamená ne-volnost. V tom byl feudalismus oproti kapitalismu ke svým nevolníkům aspoň upřímný.

6. Práce šlechtí

Jak se ušlechtilost projevuje na dělnících a úřednících lámajících do sebe pivo s rumem po čtyřicetihodinovým pracovním týdnu nám úplně nedochází. Možná jde o vyšlechtěnost k těžké práci v chovatelském smyslu.