Vážení spoluobčané, lidská zbytečnost a zoufalství byly tmelem našich všedních dní v předchozích letech a bude tomu tak i rok letošní. Svět nemá smysl, umřem a nic se nestane. Zpívá o tom i Honza Nedvěd, takže se na toto téma nemusíme hádat. Přesto však, když nepočítáme osudu plně odevzdaný těžký alkoholiky a buddhistický mnichy, kteří zničí pracně vysypávaný obrazy z písku hned, jak je po několika měsících dokončí, málokdo se s vlastní zbytečností vypořádává se ctí.

Zatímco smrt činí lidi rovnocennými, hierarchie mezi nimi spočívá v tom, kdo se dokáže během života více přiblížit ideálu čirého zoufalství, nebo jaké intenzity vlastní zbytečnosti z nás kdo dosáhne. Každej nemá kupříkladu na to, aby nakouknul do první ligy zbytečnosti tím, že si koupí na eBay selfie stick s nadějí na více lajků pod Facebook posty. Rok po roce však laťku zoufalství a zbytečnosti posouváme a nejinak tomu bude i rok letošní.

Úvod do metodologie demence a trapnosti

Většina z nás se dokáže účinně vyhýbat čirému zoufalství a najíždí na vlnu tzv. životní spokojenosti, což je pro metodologii demence zásadní poznatek. Za spokojenost pak platíme krutou cenu v podobě vlastní trapnosti.

Demence a trapnost se vyvíjí dynamicky. Stejně jako v případě všech věcí podléhajících evoluci, nemůžeme předem odhadnout, jakým směrem se budou letos oba fenomény posouvat. Lidstvo se aktivně podílí na vývoji a kultivaci všech prvků, které demenci s trapností vytváří, tudíž ani jejich popis nebude nikdy ukončený, navzdory množství článků, které už na Priglu vznikly. Očekávéme letos posilování následujících trendů, které bohužel v záplavě novinářských přepovědí dosud chyběly.

1. SOFTCORE ZBYTEČNOSTI

1.1. Skillování sexuality

Botox do rtů i jiných částí obličeje si opravdu moderní žena aplikuje už kolem pětadvaceti. Správná botoxářka totiž ví, že věk ve kterém si nechá mumifikovat ksicht, jí už zůstane, čili za čtyřicet let bude vypadat jako karikatura přítomnosti.

Kromě celebrit, u kterých jde taky trochu o byznys, zjednodušuje botox přístup k píchání respektive rozšířuje socioekonomické možnosti, jež z tohoto aspektu lidského života plynou. Na druhé straně můžeme očekávat, že více mužů než loni si zkurví játra anabolikama, aby jejich svalstvo dosáhlo ještě víc dechberoucích rozměrů.

Skilleři sexuality mohou být i letos klidní. Dávat si chemku do rtů kvůli mrdání idiotů z posilovny sice vždy připadalo „lidem od knih“ jako směšný životní program, tito věční rýpalové ale díky svému přístupu k životu budou letos daleko více v prdeli než dosud. Je dávno známé, že vyznavači hodnotného životního stylu stejně znají podle jména víc pornohereček než filosofů a umělců.

1.2. Diverzifikace spotřebního koše

„Za málo peněz hodně muziky“ Tahle mantra ani letos neodezní. Budou ji dál opakovat nejen zákazníci Lídlu během Dnů italské kuchyně, kdy domovy středně a nízkopříjmových rodin provoní na pár dní „pravé janovské lasagne“, ale všichni ti, kdo se rozhodnou hledat štěstí a smysl v life strategiích s čísly, při nichž krvavě bojuje výplatní páska s nabídkou slev a akcí v obchoďácích.

Mluvit v případě křupanů s vrchovatejma vozejkama o zoufalé životní variantě, možná nezní nijak objevně, ovšem, když vás ušlape dav při honbě za levnou plazmou, jedná se rozhodně o dost zoufalej konec pozemského pinožení.

V rámci Česka je lov o desetinu procenta levnějších potravin a elektroniky stále populárnější než botox a očekáváme, že si náskok podrží i v příštím roce. Přeci jen kuchařka Ládi Hrušky s receptama do stovky překonala za měsíc i paměti Jiřiny Bohdalové a měla tedy na české nákupáře nesrovnatelně větší dopad než Angelina Jolie na botoxářky.

1.3. Hrdinství v informační válce

Internet je plný informací a je potřeba ukázat všem ostatním, že vy je máte první / jinak / správně. Vzhledem k turbulencím, které se odehrávají v Evropě i mimo ni slibuje tento rok extrémní růst demence a trapnosti právě na poli digitálních informací. De facto už bude stačit jen sharovat libovolný články z novin a komentáře ostatních podivínů s hláškou „já jsem to říkal.“

Konverzace nebo diskuse v reálným světě jsou pro digitální skillery jako jeden velkej buffering. Díky přituhující informační válce budou moci omezit nepříjemně složité diskuze a jalové argumentování na minimum a mezi postováním skandálních závěrů a odhalení, neomezováni ostatními humanoidy, budou na nočních směnách v klidu dohrávat nejnovější pařby.

2. NORMCORE ZBYTEČNOSTI

2.1. Pitomost s kariérismem více než loni

Jedno staré japonské přísloví říká: „Ambiciózní člověk, kterému se daří, nerozpozná svoje zoufalství.“ Nerozpoznat svoje zoufalství ovšem zdaleka neznamená nebýt zoufalý. Ve většině případů to bývá přesně naopak.

2.2. Osobitá zbytečnost

Dokud je člověk mladý alkoholik, co nic nedotáhl do konce, může předstírat potenciál, talent a zároveň s ležérní grácií unikat všem škatulkám, které se mu snaží okolí přisoudit. Horší to mají lidi po třicítce. Udržovat si s přibývajícími léty auru osobité zbytečnosti chce především prachy, hodně prachů. Musíte aplikovat svou zbytečnost tak unikátně, abyste se mohli vysmeknout z jakýkoli kategorie, která by kromě vás mohla zahrnovat byť jen jednoho dalšího retarda.

Když děláte politickej lobbing, musíte zároveň hrát v kapele. Když děláte marketing, musíte psát povídky. Když dáváte lajny a štětky, musíte jezdit meditovat do Nepálu. Osobitou zbytečnost je nutný pilovat už od ranného věku a jen pár jedinců v ní dosáhne tak fenomenálních výsledků, že je prostě není možný napodobit. Doba sociálních sítí je zlatou érou zbytečných osobností. Spousta rozených zoufalců má na Facebooku z nebe spadlou platformu pro prezentování svýho přirozenýho talentu na zbytečnost.

Zároveň sám Facebook provokuje nekonečnou řadu původně vcelku normálních lidí k tomu, aby svůj (už tak dost zbytečnej) život zasvětili nepřetržitýmu usilování o to stát se právoplatným členem virtuální elity zoufalosti. Jde o to najít své vlastní zbytečné Já, pročež nejkupovanější kniha dneška se jmenuje Choose Yourself!. Smutnými hrdiny boje za unikátní zbytečnost jsou chudí unikátní zbyteční – marketingový expert celkem snadno přesvědčí sebe i okolí, že není prodejní děvka ale bystrý glosátor dění a něco jako spisovatel, podobné tužby skladníků se naplňují daleko hůře – už kvůli omezení přístupu na Facebook. Kulturní postřehy z víkendu na Vysočině, také zdaleka nedosahují kvalit kulturní výměny, který dosáhne milonář s trojkou thajských šlapek.

3. HARDCORE ZBYTEČNOSTI

3.1. Nenávistí ke spokojenosti

Někdo nenávidí cigány, někdo arabáše, jinej svoje děti – třeba za to, že ví hovno o nenávisti k cigánům a arabášům. Rasisti budou tento rok nacházet potvrzení svýho know-how na každým kroku a tak bude právě náboženská a rasová nenávist hlavním zdrojem spokojenosti Čecha 2015. Zanadávat si na cigány, slupnout sedm pivek a spokojeně ráno s kocovinou volat šéfovi, že vás bolej zuby, bude i letos zlatým kolorytem  hardcore zbytečnosti.

Ovšem i na univerzitní úrovni bude spokojených pitomců, kteří naopak bojují proti nenávisti a nespravedlnosti všeho druhu, přibývat, protože rostoucí počet hlasitých nácků a deprivantů jim potvrdí vlastní výjimečnost a kultivovanost. Největší příliv kreténů tak letos očekáváme v oblasti boje proti nacionalismu a islamofobii.

3.2: Uctívači vampýrů

Ano, i letos se bude chodit na koncerty Gotta a Vondráčkové, kteří se pod vlivem nových metod dávají na rudou dietu a – díky popíjení krve mladších ročníků – budou v následujícím roce mladší než loni.

3.3: Meta-zoufalství

Co se dá říct o lidech, kteří se vším tímhle zabývají, formulují do článku a ještě se u toho cítí – pokud si dají pár piv – skoro dobře? Autoři teoretických klasifikací zoufalství dosahují v týhle disciplíně nejvyšší úrovně. Guruové meta-zoufalství, nositelné černých pásů zbytečnosti, jsou vlastně parazity, kteří se přiživují na zoufalství ostatních. I když Terminátor 3 řekl, že smích je dobrý, protože zmenšuje strach ze smrti, ani on autorům Prigl.cz letos nepomůže zamést až příliš patrné stopy vlastního zoufalství.