Na první rozhovor jsem zapomněl vzít diktafon, protože jsme měl kocovinu. Na druhý rozhovor jsem si ho vzal, ale kocovinu zase měli autoři elektrotechnického seriálu z Brna Phoenix Contest. Ve spolupráci se serverem tv.elektronika každopádně vzniklo nízkorozpočtové dílo, v němž se kombinuje budovatelskej obdiv k technice s žánrem sci-fi.

Prigl: Jak jste se dostali k tématu?
Martin: Napřed jsme sedávali s Matýskem v hospodě na Traubce, kde jsme u piva vymýšleli témata seriálů. Pak se nám podařilo skamarádit s elektrotechnickou firmou, která nám dala příležitost točit.

A to téma elektrotechniky?
Martin: O těchhle lidech se vůbec nic netočí, přitom pro nás hrozně moc dělaj. Všichni točí o právnících, doktorech, o exekutorech o herečkách, ale o elektrotechnice nikdo…

Ani za normalizace?
Laco: Inženýrská Odyssea.

Na tu navazujete?
Laco: Ne [smích]. My netočíme z prostředí vývojářů, pro nás je elektrotechnika spíš prostředek.

Martin: Jediný, co můžu o elektrotechnice říct je, že si ji vážím. Potkal jsem se s Milošem Steinbauerem, docentem na VUT a on mi říkal že Československo bývalo Silicon Valley, tady se učil Tesla, působil tu Křižík. Ten tady rozjel obrovský věci, byla tady spousta továren, vyvíjelo se. A už to není.

Laco: Třicáté roky jsou zajímavé tím, že to byla doba morálky ale zároveň nastávala doba temna. My jsme se to snažili konfrontovat, ať už technikou nebo způsobem, jak spolu lidi mluví. V té době si lidi elektroniky strašně vážili, dneska si ani nevzpomenou. Přitom, co by nastalo, kdyby na pět dní vypnul proud.

Tak jsou nějaký hypotézy…
Laco: V seriálu máme blackout. Je dobrý se zamyslet nad tím, co by nastalo.

Neudělal by sis kafe.
Laco: No to by bylo horší, půlka lidí by umrzla. Rabování by bylo tak do hodiny.

Ty bys šel hned, jo?
Laco: Jsou příklady z Ameriky, kde vypadnul proud v hypermarketu a hned se začalo rabovat. V severní Koreji, ti by nám mohli poradit, tam máš proud vždycky jenom v jednom regionu. Na tebe se dostane jednou za týden. Kdo by to v Brně zvládl?

Martin: rád bych kdyby se nám podařilo přitáhnout lidi z oboru elektrotechniky, aby mohli říct svůj názor a zahráli si.

Mě to zní jak téma na dokument.
Laco: Toho existuje spousta, ale otázkla je, kdo se na to dívá. Proto nám dali zelenou, abychom udělali seriála a popularizovali to zábavnou formou. My si nechceme hrát na Art, je to žánrovka, ale zároveň si z nich děláme prdel. Je tam sci-fi, drama, horor, kriminálka, zároveň to shazujeme. Ve druhým plánu se snažíme mluvit i o morálce. Chceme konfrontovat tehdejší morálku s dnešní.

A jak jste to konfrontovali?
Martin: Třeba se něco vymyslí a pak přijde ekonom a řekne: „Vy jste tu vymysleli na deset patnáct let, ale to my nechcem.“ A oni tam musí strčit kurvítko, aby to vydrželo jenom dva roky. A to je ta morálka. Proč máme fungovat v takovým systému?