Horoskopy na celej tenhle rok předvídají všem znamením, že to bude v pohodě, přelomový a v nejhorším případě nečekaný. Sny jsou totiž to poslední, co bychom si na Nový rok nechali bourat.

Taky máte sny? Zasraná chyba. Starší, moudřejší a životem zlomenější lidé od věků trpělivě vysvětlují malým dětem i nepoučitelným adolescentům, že mít sny je základem zmaru a nešťasného života. Bohužel ne všichni si jejich dobře míněných rad váží. A tak nejeden zoufalec stráví život při hospodském přemítání „cobykdyby“.

Primitivní konzumní snění vyvolávaný reklamou ještě většina lidí zvládne zpracovat a v ojetý fabii si – za zvuků rádia Hej – spokojeně představuje, že jede v sedmičkovým bávu. Mnohem hůř dopadají ti, kteří blouzní o takzvaném džobu snů a doufají, že se jim podaří nějak vymanit z režimu desetihodinové práce a šestihodinového spánku.

Vykládat si vlastní osud v duchu: „Práce za moc nestojí, bydlení taky ne a s holkou se furt hádáme, ale jsem posranej s tím něco dělat,“ průměrně zotročenej člověk nesnese. Přiznat si to a zároveň s tím žít se naučíme až s příchodem potomků, kteří nám seberou poslední porci času na fantazírování. Děcka po vás chcou prachy, vaše originalita ani sny je nezajímají.

I lidé snící od nevidim do nevidim, chodí do práce a platí nájem nebo hypotéku jakoby nic a ještě jim jejich fádní život dává smysl. Kouzelná směsice filmových příběhů, sociálních sítí, kancelářského tepla, širokoúhlých televizí a aplikací ve smartphonech nám umožňuje si myslet, že můžeme dosáhnout úspěchu na poli umění, sportu, vědy nebo jiné zajímavé oblasti. Naštěstí většina z nás je postižena takzvaným dvojitým fantazírováním, kdy nám iluze, že je náš dosavadní život v pořádku brání, abychom udělali něco nepředvídatelného a nebezpečného a snažili si plnit nesplnitelné sny.

Umění po večerech

„Jasně vole, že bych mohl jet do Kodaně a tam rozjet nějakej biz, to není problém, znám to. Byl jsem tam tři dny a viděl aji dokument o týpkovi, co to tam dal,“ popisuje inzerťák rádia Kiss Hády, jak by se dalo zahodit teplý místo za „skoro-dvacet-táců“ a prodrbat zděděný peníze v nesmyslným snu. Naštěstí mu v tom brání iluze, že je muzikant: „Chápeš vole, Houbař se vrátí z Ostravy, Kekelnice z Blavy a začnem zas zkoušet. Mjůzik je můj lajf, já musím být v Brně,“ vysvětluje ve folkrockové formaci hostující baskytarista.

Udělání se na sebe“

„Pátej rok po troškách sbírám zkušenosti,“ vysvětluje makléř po osmi letech v realitce. Už když v prváku opouštěl studia, měl pocit, že jeho osudem je svět velkýho byznysu, pro kterej potřebuje načerpat dostatek zkušeností. Víra v jeho učenlivost ho naštěstí drží při té jediné práci, kterou jako absolvent soukromého gymnázia s inteligencí realitního makléře může dělat. „Každej kšeft mě posouvá dál, každej další prodej garsonky mě nutí přemýšlet a rozvinout se o další level. K tomu hodně čtu knížky o podnikání od fakt úspěšnejch týpků.“

Univerzity druhého věku

Dvě fotky bez honoráře otisknuté v deníku Rovnost vedou skladníka k investici do dálkového studia fotografie. Naštěstí sen stát se fotografem ho nepustí do neuváženého opuštění fleku v maloměřickém skladu, protože trpí iluzí, že ho „v práci potřebujou.“ Celá sranda ho tak nakonec stojí jen nějakých pár desítek tisíc na školném, což si může, pokud si vezme přesčasy, skoro dovolit.

Čoklové a psiska

Pořídit si psa je velmi logické u osamělé vdovy, méně u pětadvacetiletého absolventa obchodní akademie. Pes je však iluzí doslova hmatatelnou. „Nechápu, proč ty lidi víc necestujou,“ kroutí hlavou hrdý majitel dvou čoklů, který jezdí „kvůli psům“ akorát na Vysočinu. Díky nim si alespoň nevezme půjčku u Cetelem na dovolenou na Korfu.

Odložená realizace   

Někdy je sen tak velký, že nejde říct, co to vlastně je. Každopádně je potřeba na něj našetřit hromadu peněz a času. „Při dnešních cenách je pičovina šetřit na barák nebo na byt. Budu teď rok makat, na nic se neohlížet a potom si dám voraz, najdu sám sebe. Konečně začnu psát,“ říká mladej markeťák. Bohužel si nespočítal, že prvního půl roku bude splácet dluhy a druhýho zas vyhazovat za předraženej tvrdej chlast léčící morální kocovinu. Novej rok tak začíná s třiceti tácama na účtě. Hned za Wordem s rozepsanou Á čtyřkou svýho románu má schovanej prohlížeč s Jobs.cz.