Během psaní této reportáže jsem definitivně přestal rozumět ekonomii. Na začátku (či konci) Cejlu – kde dvojka zatáčí směrem na Starou osadu– v krátké části mezi křižovatkou a mostem se nachází pestrá směs obchodů a služeb od očekávatelného Bazaru a Nonstop Herny až po obchod se společenskými a svatebními šaty „Silouette fashion“. Pouze „Nábytek na míru“ potkal nešťastný osud. Všechny ostatní krámky vytrvale odolávají náporu nadnárodní konkurence. Co však globalizaci podlehlo, je nedaleké okýnko s tabákem a lihovinama. Opravdu potřebuje průměrný obyvatel ghetta vybavení na stolní tenis častěji než krabičku cigaret?

Oděvy pro volný čas/Pracovní oděvy – pomůcky

Volný čas i práce pod jednou střechu je trošku podvod. Za výlohou vlevo se totiž nenachází vůbec nic a celý obchod je jenom za výlohou vpravo. Svět práce a zábavy se tak setkává ještě těsněji než se jeví z venku. Celkově je rozdělení oděvů pro práci a volný čas dost vágní, ale drobný obchodník se v dnešní době musí uchylovat i k větším záludnostem. Při návštěvě obchodu se přesto vtírá myšlenka, jestli si majitel nepředstavuje, že někteří lidé si pod pojmem „volný čas“ představují práci na stavbě.

Stolní tenis „Profi“

Jediný celodenně otevřený obchod plně specializovaný na vybavení pro hráče ping-pongu v Brně. Ve sklepě je příjemný chládek i obsluha, kterou nikdo neruší od serfování na internetu. K dostání je vedle pálek vtipně designovaných jako „pičky“ i model pingopngového stolu 1:20.

Společenské a svatební šaty Silouette fashion a bazar „U řeky“

Brněnská pobočka firmy s celostátní působností nabízí opravdu široký výběr zboží. Vedle plesových šatů, šatů z obrázků a svatebních šatů (možno zapůjčit, či si nechat ušít) nabízí prozaicky i „levné šaty“. Kdo nemá ani na ně, může zaběhnout do bazaru „U řeky“ a zkusit štěstí tam.

Vinárna – sudová vína

Domácí až mateřskou atmosféru s nihilistickým pinglem, který má jako vyzvánění kokrhání kohouta, nabízí útulná Vinárna – sudová vína. Nerudného výrazu obsluhy nezbaví ani polštářky (které po celé ploše pokrývají tvrdé lavice) ani hlášky štamgastů z Cimrmanů a Kurvahoši.

Nonstop Herna Bar „121“

Jediný volný místo je u baru, ostatní židle jsou jen u automatů. Bar je však tak malej, že je to jak sedět u někoho v kuchyni přímo u dřezu. Atmosféra se nedá popsat jinak než skrze osobní vzpomínku. Poprvé za dobu, co píšu pro Prigl, byla totiž obsluha zmatenější ze mě, než já z ní. Barman se mě několikrát zeptal, jestli chci turka nebo presso a několikrát jsem mu řekl že presso, přesto mi udělal turka. Pětikorunovým dýškem jsem však získal jeho důvěru a přestal se na mě dívat jako na policajta. Dokonce mě neváhal poplácat po rameni, když jsem mu na dotaz ohledně kafe odpověděl, že mi chutná. Postupně mi nabídl zlevněnou kofolu z vlastních zásob, mobil za tři stovky a vyžebral ode mě cigaretu. Když jsem se ptal, proč mají ve výloze houpacího koně, děl krátce: „je to starožitnost.“

foto: Vendys