Ten nápad vyrazil dech každýmu. Udělat z Kaplického knihovny autobusovou zastávku v Brně. Místo Letné tak bude stát zmenšenina Blobu na sídlišti Lesná. Stavební práce jsou momentálně v plném proudu. A tak jsme se vypravili za místními starousedlíky zjistit, jak se podle nich Kaplického monument na sídláku ujme.

Lidi teď nemluvěj o ničem jinym

A vy ste jako kdo? To je vytištěný z internetu, to by si s sebou mohl vzít každej.” Získat důvěru party dělníků s vizualizací Kaplického blobu umístěného na zastávku Loosova (sic!), nebylo úplně snadné. Chlapi ještě v pátek o půl šesté večer poctivě kopali a bagrovali. Přesto jsme nakonec – v době, kdy ostatní už mají dávno po fajrontu – společně ledacos probrali.

Blob už údajně leží smontovaný kdesi v Pisárkách, a poprvé budeme mít příležitost pod jeho střechou vyčkat příjezdu autobusu koncem srpna. Mezitím se chystaná instalace zmenšené Knihovny již stihla stát jednou z os života celé čtvrti.

To víš, že lidi teď nemluvěj o ničem jinym. Choděj a ptaj se, kdy to bude hotový, když je to tady tak rozkopaný,“ říká jeden dělňa. Na otázku, jestli se místní na zastávku těší, odpovídá: „No voni by se aj těšili, ale spíš má každej strach, že to bude za tejden rozmlácený. My teda nejsme místní, ale prej je tady strašnejch vandalů.“

Rozhodně to nemělo stát v Praze“

Nejstarší generace jako hlavní nositel zájmu o progresivní architekturu? Důchodci netrpělivě vyhlížející futuristický objekt světoznámého architekta? Už se tolik nedivíme, proč se často o Lesné mluví jako o nejpříjemnějším brněnském sídlišti.

Na jedné z laviček si družně povídají dva kamarádi v důchodu. Mají odtud dobrý výhled na celé staveniště. I přes požehnaný věk obou pánů bylo zřejmé, že představa Kaplického blobu na Loosově ani jim není proti srsti:

Já proti tomu nic nemám. Že se to sem hodí se ukáže, až to tady bude stát. Rozhodně si nemyslím, že by to mělo být v Praze, tam kde to chtěli dělat. Protože to je taková moderna, že do té klasiky co tam je, se to nehodí. Třeba ale ve Španělsku, tam je ta nová kultura, tam je toho celá čtvrt’. Styl. Všechno. Tam se takový věci hodí nejvíc. Ale sem taky.

Pánové však varují před zbrklým přístupem k vlastní realizaci, která možná úplně nezohlednila specifika místa:

Musíme sem prvně dát pomalu míň nápadný věci, aby si na to lidi nejdřív zvykli. Měli by to postavit na nějaké klidnější zastávce, kde není taková hospoda. Zkusit, co to udělá, a pokud obstojí, tak může přijít sem. Ale dát to hned na tak exponovanou zastávku, to musel vymyslet nějakej chytrouš snad,“ hodnotí starousedlík vítězný nápad studenta brněnské právnické fakulty. Uvidíme v srpnu.

Kaplického knihovna nahradí sedmnáctkrát vykradenou trafiku

 Bagrista ani jeho kolegové nepřeháněli. Důchodce z nedaleko stojícího paneláku nám vypráví: „Žiju tady už dlouhý leta – tady dřív bývala trafika, kterou asi sedmnáctkrát vykradli. Nakonec to udělali tak, že vyřízli plechovou střechu, prošlápli ji a co šlo, to ukradli. Takže já něvěřím, že zastávka bude mít dlouhý trvání.“ Dobrý známý doplňuje: „Protože tady je herna, a z ní po půlnoci vychází mladí lidi plní síly, jako jste vy. A ti se tam na tom spraví, až to bude hotový. Já tomu dávám tak měsíc života.

Podobný osud potkal původní zastávku: „Tam byla krásná střecha, latěma obložená, to prokopali, probili. Tam byly nástěnky, pro rybáře, děcka, skauti, úřad. Všechno rozkopali,“ povzdechne si pán s nákupními taškami.

Místní s nostalgií vzpomínají na časy, kdy v přilehlém komplexu fungovala pouze slušná restaurace Lučina spolu se samoobsluhou. Jedním dechem však dodávají, že vandalismus určitě není dílem jejich sousedů: „Nevím jestli sou jinde kulturnější lidi. Tady sou lidi kulturní, to všechno dělají ti, co sem přijedou z Brna..”