Dneska hrajou Peneři strýčka Homeboye na Flédě. Popovídali jsme si při té příležitosti s DJ Mikem Trafikem o Brně, o tom, kdo je z PSH největší flákač, a jak je možný, že Trafikovo jméno teď lítá na oběžný dráze vyrytý v trupu polské družice.

Co si myslíš o Brně?
Na to, že je to studentský město, není vůbec rozhýbaný.

Mluvíš o klubovým životě?
Ne, myslím celý studentský hnutí. Podle mě by ze sebe měl student chrlit nápady, být iniciativní. Mě to tam ale připadá polomrtvý.

Asi je to moc rozkouskovaný. Zemědělská fakuta, VUT…
A každej má svůj svět, má svoji hospodu a nehne se mimo.

Jasně, přijede z vesnice, pět let studuje a pak se vrátí zpátky dělat myslivce. Ale pojďme k tématu, které je pro Prigl klíčové: flákání. Před časem jsme o něm uveřejnili článek.
To je otázka na Oriona. Třeba teď zrovna spí (13 hodin, poznámka redakce). On je bůh flákání.

Dá se teda říct, že na žebříčku flákání je nejdřív Orion, pak Vladimír, pak ty?
Ne, vůbec. To jsou dva vesmíry. My jsme s Vladimírem pracanti. Já už ve svých jednatřiceti chci žít svůj osobní život a neflámovat do sedmi ráno v klubu. Navíc jsem denní typ, takže už před rokem a půl jsem přestal s pravidelnýma koncertama.

Mirek Dušín PSH.
My jsme dva Mirkové. Myslím, že jako jediná hip-hopová kapela na území Český a Slovenský republiky jezdíme poctivě před koncertama na zvukovky. Pak tam sedíme šest hodin, předkapely chodí s tříhodinovým zpožděním a ještě to nastavení rozeserou. Takže sám začínám lobovat, abychom se na ten poctivej přístup vykašlali.

Nikdy tě nelákalo vzít do ruky majk?
Nemám důvod, ale ani s tím nemám problém, osm let jsem dělal rádiovou show. Mě vyhovuje být ta šedá eminence vzadu.

Role se dělí podle povah, že jo?
Já nejsem mediální typ jako třeba Láďa. Mě se vždycky začnou třást ruce a potím se.

V televizi?
Kdekoli. A ještě se zapomínám napít, dám si třeba dvě kafe, uprostřed rozhovoru najede dehydratace a kolabuju.

Tak to máš problém, jestli tě lidi na ulici poznávají.
Minulej tejden jsem jel ze studia se svojí holkou na oběd a na zastávce u základní školy mě nějaká parta kluků poznala a rozjelo se tam nějaký šílenství, tak jsem radši šel zastávku pěšky a počkal na jinej autobus. Ještě toho trochu…

Horší to maj asi Vladimír a Ori.
Oni jsou lídři a mají být vidět. Navíc Vladimír je rozstřelenej na spoustě projektů.

A Ori dělá co?
Je doma a pere.

Oběma teď děláš desku. Máš krásný srovnání pracovní morálky.
Vorel je duše PSH, prostě si tak žije.

Hodně posloucháš muziku. Co je teď z českýho hip-hopu novýho a dobrýho?
To je dost problém. Big Boss je neustále obviňovanej, že nějak blokuje vývoj. Já ty mladý lidi ale prostě nevidím a ani nechápu, jak bych to mohl blokovat. My jsme si cestu vyšlapali a to tehdy nebyly možnosti jako SoundCloud, internet obecně. Dneska, když seš dobrej, tak vidět jsi.

Nemáš ani nějakej tip?
Docela se mi líbí Dew Town Dog z Rosic u Brna. Vydali Morava nespí! Bylo to taneční, žádnej ortodoxní hip hop, příjemně nadžánrový.

A Slovensko?
Já nevím. To je samý „zo stoky hore,“ ale všichni žijou u mámy s tátou. Jasně, je tam Vec. Líbí se mi Hafner, ten si z toho ale dělá spíš prdel. Moja reč mě taky docela baví. Jinak ve všem cítím schéma: sám jsem si to vydobil a teď vám to hlásím. Pořád dokolečka hip-hopový klišé: žiju na sto procent, moje město…

Co třeba Zlé koně? Mají sice na YouTube pět tisíc zhlídnutí…
To je pěkná lyrika, ale už to není moc hip-hop. I když říkám, že nemám rád to pouliční klišé, tak hip-hop v sobě musí mít nějakou míru lopaťáctví. Jinak to není rap jako žánr. Žádný trojsmysly. I lopaťáctví jde udělat vtipně. V tom je podle mě mistr Hugo Toxxx. Mistr lopaťáckýho rapu.

Říkal jsi, že často jezdíš do Brna, tvoje holka je z Brna. Co máš v Brně nejradši?
Mám rád Bláhovku, Jurkovičovu vilu. Celý Žabiny jsou dobrý.

Řekni mi, jak funguje tvorba mezi tebou a raperama. Je to spíš tak, že nejdřív přijde člověk s textem a ty na něj složíš hudbu nebo naopak?
To je problém Český republiky. Jako producent sleduju, že jenom tak pět procent věcí, co jsem udělal, vzniklo nejdřív jako text a potom hudba. V drtivé většině dělám hudbu do šuplíku a pak se do toho dopisujou texty.

Jasně. MCs a DJs se přetahujou, kdo komu usnadní práci.
Já nejsem typ, kterej rozdává svou muziku. Možná z toho vznikají fámy, že hip-hop dusíme, jenže já nemůžu každýmu lojzovi, co se opře o mikrofon, dát hudbu.

Stalo se mi mockrát, že jsem si řekl: „Muzika je dobrá, vadí mi tam hlas.“
Musí to fungovat dohromady. Častokrát mám dopředu představu, jak by ten hlas měl znít, ale zároveň se to nikdy nepotká.

Ty jsi ale v pozici, že si můžeš dupnout, když se ti třeba nelíbí intonace…
Samozřejmě, ale to je všechno, co můžu dělat. Existujou fígle jako třeba, že tu nahrávku „omylem“ smažu, nebo že se to nenahrálo… Jinak se to nedá dělat.

„Jé, já to nezmáčk..!“
Hudbu tvořím s nějakým pocitem a ten, kdo do toho skládá text, by se jí – neříkám, že měl přizpůsobit – ale zohlednit. Stejně tak já musím zohledňovat už hotovej text při skládání hudby.

Říkal jsi teda, že je to pět na devadesát pět. Neexistujou brainstormy, společný tvoření?
Brainstorm funguje s Vladimírem nebo Jamesem Colem, jinak moc ne. Ori většinou přijde s hotovým textem. Tím nechci říct, že můj přístup je nejlepší, musím respektovat pracovní postupy.

Co vlastně to logo Big Bossu? Boží oko?
Nás lidi obviňujou z iluminátství, protože se nám líbí ten symbol. Možná, že stejní lidi nás obviňujou z utlačování mladý muziky. Asi si myslí, že je to megabyznys. Jenže pravda je taková, že to všichni dotujeme. Energií i penězma. Já konkrétně studiem, do kterýho vrážím vlastní prachy. Potom, když někomu vydáš desku, což je naprosto nerentabilní, tě jeho kámoši obviní, že mu nedáváš víc. Ale ty už víc nemůžeš, leda bys ho vzal k sobě domů a dával mu najíst.

Znova jsem se zarazil, že nejsou žádní nadějní mladí rapeři. Proč myslíš, že to tak je?
Nevím, ale začali jsme uvažovat, že uděláme soutěž pro mladý talenty a vítězi vydáme desku.

Taková reality show?
Jo, něco takovýho. Nejde jen o to, jak rapuješ, ale jak se k tomu celkově stavíš, jak u toho vypadáš. Každopádně nechceme, aby se z toho stala Superstar, kde musíš ve finále vybrat to nejmenší hovno. Pokud se nám nebude líbit nikdo, tak prostě nikdo nevyhraje.

Co si představuješ pod slovem underground?
Z mýho pohledu to znamená, že nejsi na nikom závislej. Forma je úplně nedůležitá. I kdybych dělal muziku jako Black Eyed Peas, sám jsem si to vydával a nenechal si kecat do toho, jak to má znít, tak je to underground. I když je to masově úspěšný. Nedávno někdo přirovnával novou muziku PSH k Chaozzu. Cože? Ke kapele, kde Def psal texty pěti otvíračům dveří, a která podepíše s vydavatelem smlouvu na čtyři desky dopředu se ziskem deset procent? Ty desky pak museli udělat a vzikají vály jako Svišti na golfovým hřišti.

Příběh PSH je jinej.
No jasně, my jsem nikdy nebyli výrobek.

Připadá mi, že hip-hopeři jsou extrémně sentimentální. Teď tady máme generaci pětatřicátníků, kteří vyrostli na vašich starejch věcech a všechno nový je automaticky na hovno.
Staromilci jsou ochránci stylu jako takovýho. Nikdy bych neplival na starý autority, ale zároveň jsem pro progres. Připadá mi, že lidi, kteří razí nový věci, nepochcávaj ty starý, ale lidi, kteří zastávají ty starý, tak často haněj nový. Někdy ti spílají za novou tvorbu i děti, který tu starou nemohli znát. Já vůbec necítím přehnanej sentiment nebo odpor k vývoji dnešní hudby. Orionovi je pětatřicet a je v přístupu k hudbě víc fresh než mladí kluci.

Jakou tvoji hudbu bych měl embedovat do tohohle článku?
Mám novej hip-hop s LA4, nový elektro, nový RnB s Benem Cristovao ze Superstar. Ten mě sám oslovil. Je mladej, ale neskutečnej dříč. Hodně jsem řešil, jestli to mám dát k nám na Big Boss. Dostalo to tam extrémně dislajků, protože u nás český RnB lidi nenáviděj. Ptali se mě, kolik jsem za to dostal. Nedostal jsem nic, mám jen dobrej pocit, že jsem udělal dobrý RnB. Čtvrtá věc je vysamplovaný country s názvem Do You Remember Friday Night? Tohle je můj rozptyl.

S tím tě ale spousta lidí pošle do prdele a bude dál říkat, že starý PSH jsou nejlepší.
V Anglii vzniká napříč všema žánrama co dva měsíce nějaká pecka. A všichni to tam příjmají.

V čem je teda mezi Českem a Anglií rozdíl? Klubová infrastruktura? V Brně třeba evidentně moc nefunguje.
Teď je to dost chcíplý.

Nejsou živý kolektivy, kde by se komunikovalo mezi hudebníky a publikem.
V Anglii se chodí za hudbou, tady málo. U nás večírek znamená jít se vožrat a vyjet. Nikdo ti o hudbě moc neřekne a ani neví. Lidi nevidí rok zpátky, tři roky už je pro ně oldschool.

Jakej máš nejzajímavější projekt poslední doby?
Udělal jsem promosingl k vypuštění první polský družice do vesmíru. Vypustili ji minulej týden, stejně tak singl. Jmenuje se Prosto w Kosmos. To už je ultrapičovina. Polská vesmírná agentura neměla moc peněz takže místo zaplacení produkce umístila na družici pamětní desku, kde jsou vyrytý jména všech tvůrců.

Takže ty lítáš?
Já lítám po orbitu a ta družice se jmenuje Prosto podle labelu, kterej ten singl vydal.