Na Instagramu se zvolna začínají objevovat první vlaštovky tvrdé reality postudijního života – momentky z pracáku. Stát bohužel stále nechápe hluboký smysl celoživotního flinku a tak mají obce a městský části možnost vyplácet lidi v rámci veřejně prospěšných prací.

Koncept veřejně prospěšných prací předpokládá, že se dá jednoduše sockám lopata nebo smeták a úředníci je pošlou někam něco uklízet nebo kopat nějakou jámu. O tom, že s nejmladší generací nezaměstnaných to není tak jednoduchý, by mohl vyprávět starosta brněnské čtvrti Královo Pole, která se pustila do pozvolného zapojování mladých intelektuálů a intelektuálek do světa manuální práce.

„Nezaměstnanost roste zejména mezi těma mladýma, žejo, ale i voni musí získat aspoň nějaký ty pracovní návyky,” vysvětluje urostlý starosta svoji motivaci otevřít veřejně prospěšné práce i pro absolventy vysokých škol.

S lopatou se mládež příliš nevyznamenala. Kluka (scénografie – JAMU) a holku (teorie interaktivních médií – FF MU), kteří byli ráno vysláni zrenovovat přechod pro chodce před základní školou, našel starosta malovat na silnici – za jásotu dětí – skupinově kopulující jednorožce.

Radnice se rozhodla alespoň využít dovednosti práce neschopných intošů pro zlepšení „soft skills“ zaměstnanců. Na školení dvou expertů (mediální studia a žurnalistika – FSS MU a rozhlasová a televizní scenáristika a dramaturgie – JAMU) s lákavým podtitulem „zlepšování osobního PR jako předpoklad profesního růstu“ dorazila jen parta popelářů, navíc po šichtě už dost ožralých. Těm se sociální sítě zalíbily natolik, že pak po starostovi požadovali iPady připevněný u stupínku odpaďáckýho auta, aby si během přejíždění mezi barakáma na vajglu mohli házet facebookový statusy o potkaních útocích a tweetovat o radioaktivním záření z plínek u domova důchodců.

Mladí se neosvědčili ani jako módní poradci a psychoterapeuti zaměstnanců radnice. Dvě hipsterky (tělový design – FaVU VUT a psychologie – FF MU) nová práce sice naplňovala, ale úředníkům s přistřiženými patkami nacpaným v třešňově červených skinny jeans manželky doma odmítaly ohřívat večeře.

Paní za přepážkami, které absolvovaly psychologické kurzy, si zase stále častěji vybíraly volno s odůvodněním, že si při razítkování žádosti o vyjmutí z povinnosti platit za svoz odpadu připadaly jako „Geislerka na poště ve Čtyřech sluncích.“ Nešťastní byli nakonec i klienti úřadu, na které nová zpruzelá image úřednic ve stylu kavárenských intelektuálek nepůsobila dobře. „Chtěl jsem jenom razítko. Ne přednášku o tom, jak si kvůli nočnímu poslechu nějakýho krausroku málem hodila provaz,“ stojí v jednom z dopisů starostovi od soukromého autodopravce.

Nově angažovaní píáristi a imagemakeři tvrdě narazili i s přejmenováním lokálního Železářství na „I ♥ Hardware“ a Domácích potřeb na „Mode aus der Kuche“ což sice na fb lajknul novopečený Brňák Jaroslav Rudiš, ale místní mámy nevěděly, kam si zajít pro paličku na maso. Po příchodu veřejně prospěšných humanitních vzdělanců zažila horké chvíle i kantýna. Vždy spokojení strávníci najednou dopoledne, místo pravidelné cesty na „Maso s něčim“, pobíhají mezi kanclíkama a dávají si vzájemně přičichnout k Domácímu kvásku.

Po bolestivém hledání nakonec radnice s novodobými nezaměstnanými našla společnou řeč. Absolventka hudební vědy spolu se sociologem budou vytvářet tématické playlisty ambientní hudby pro krpolskou poštu a Úřad práce a pokud se osvědčí, tak i pro Vánoční trhy. Radniční Facebook a Twitter bude plnit dílna progresivních žurnalistů a politologů a nevyžádané informace o historických stavbách v Králově Poli se náhodní návštěvníci dozví od absolventů kunsthistorie.

A jak hodnotí zkušenosti s novopečenými absolventy zastupitel a poslední poctivý člen ODS Jirka Modřivka? „Raděj bych ty prachy vylil do kanálu, než je dával na humanitní vzdělání.“